Ana sayfa→Donanım & Bileşenler
Donanım & Bileşenler

Microsoft Surface Pro 12 2026: Fansız Dönüştürülebilir Model Ekran Özellğinde Geriledi.

Yeni Microsoft Surface Pro 12 2026 karışık sonuçlar sunuyor. Microsoft tanıdık tasarımı koruyor, bu da yine bakım seçenekleri olmadığı anlamına geliyor…

User Avatar
Ahmet AvcıEditör
11 dk okuma

Yeni Microsoft Surface Pro 12 2026 karışık sonuçlar sunuyor. Microsoft tanıdık tasarımı koruyor, bu da yine bakım seçenekleri olmadığı anlamına geliyor; ancak küçük dönüştürülebilir cihaz oldukça hafif (700 gramın altında) ve pasif soğutma çözümüne rağmen günlük işler için yeterli performans sunuyor. 6 çekirdekli yeni Snapdragon X2 Plus SoC, önceki 8 CPU çekirdekli Snapdragon X1 Plus’a göre daha iyi tek çekirdek ve grafik performansı sağlıyor ancak çoklu çekirdek performansı daha yavaş. Yine de fanless bir cihaz için iyi bir vitrin ve Android tabletlere karşı büyük avantajı Windows’un çok yözlüğü. Yolculukta harika bir yol arkadaşı (5G bağlantısı olmasa bile) ve evde örneğin USB-C ile güç vererek büyük bir ekrana bağladığınızda sıradan bir Windows PC olarak kullanabilirsiniz.

En büyük eksiklik yeni ekran. 2196 x 1464 çözünürlüklü 90 Hz IPS dokunmatik ekranın teknik özellikleri değişmese de, artık BOE yerine Sharp tarafından sağlanıyor ve analizimiz bazı farkları ortaya koyuyor. Yeni Sharp panel biraz daha yüksek parlaklığa ulaşabiliyor ancak daha yüksek siyah değeri nedeniyle maksimum kontrast oranı önemli ölçüde düşüyor. Tepki süreleri de biraz yavaş ve 90 Hz modunda bile netleşmeme (ghosting) görülebiliyor. Yeni ekran aynı zamanda batarya ömrünü de hafifçe etkiliyor; ancak 150 nit ve Wi-Fi testimizde 14 saate kadar, maksimum parlaklıkta ise 8 saat gibi sonuçlar yine iyi sayılır.

Kısacası, yeni Surface Pro 12, şu anda fanless bir Windows cihaz arıyorsanız hala rakipsiz, ancak yeni ekran küçük bir düşüş ve eski model hâlâ mevcut olduğu sürece daha iyi bir tercih olabilir.

SayarBilgi sitesini Google’da tercih edilen kaynak olarak seç

Artılar

Eksiler

Yeni Surface Pro 12’nin 256 GB modelini Amazon’dan 1149 dolar karşılığında satın alabilirsiniz.

Surface Pro 12, yerleşik ayak desteğine sahip, oldukça hafif ve kompakt bir dönüştürülebilir cihaz olarak öne çıkıyor; yapısı geçen yılki modelle birebir aynı. Üretim kalitesi mükemmel, stabilite de oldukça iyi; yalnızca ayak desteği oldukça ince ve kolayca bükülüyor. Ancak açılış açısında oldukça geniş bir ayar imkânı sunuyor (165 dereceye kadar) ve pratikte iyi çalışıyor. Daha büyük Surface Pro 13’ün aksine, Surface Pro 12 SSD için herhangi bir bakım kapağı sunmuyor. Alt kenarda isteğe bağlı Surface Pen için manyetik bir tutucu ve yine isteğe bağlı klavye kılıfları için bir bağlantı noktası bulunuyor.

Bağlantı imkânları iki USB-C bağlantı noktasıyla yeterli düzeyde, ancak bu noktalar USB 4.0’ı desteklemiyor. Noktalar yine güç iletimi ve DisplayPort’u destekliyor ve 144 Hz’de bir 4K ekran çalıştırırken herhangi bir sorun yaşamadık. Yüksek ve stabil aktarım hızlarına sahip bir Wi-Fi 7 modülü alıyorsunuz, ancak 5G bağlantı seçeneği yok. Windows Hello desteğine sahip 1080p ön kamera makul görüntüler çekiyor; arada ayrıca 10 MP’lik bir kamera da bulunuyor.

Sol: Bağlantı noktası yok

Sağ: 2x USB-C 3.2 Gen. 2 (10 Gbps, DisplayPort, Güç İletimi)

Alt: Surface klavyesi için bağlantı noktası

ColorChecker

Microsoft Surface Pro 12 2026

ColorChecker Passport (10 MP arka kamera)

Test şeması (10 MP arka kamera)

Piksel altı dizilimi

Küçük arka ışık sızıntısı

12 inçlik IPS dokunmatik ekranın özellikleri önceki modele göre değişmediği için çözünürlük 2196 x 1464 piksel ve yenileme hızı 90 Hz olarak devam ediyor. Ancak panelin kendisinin farklı bir ID’si var (artık BOE yerine Sharp üretimi) ve tepki süreleri biraz daha yavaş. Ayrıca 90 Hz modunda bile görünür bir iz bırakma (ghosting) fark ettik. Aksi halde öznel görüntü kalitesi iyi, ancak dokunmatik ekran yine oldukça yansıtıcı. Herhangi bir PWM titremesi tespit etmedik.

Profesyonel CalMAN yazılımıyla gerçekleştirdiğimiz analizler, gri tonlamada ve tam sRGB renk gamında oldukça doğru sonuçlar veriyor, bu nedenle görsel düzenleme konusunda bir sorun yok. Parlaklık önceki kara göre biraz daha yüksek (ortalama 511 nit), ancak siyah seviyesi 0,44 ile biraz artmış, bu da kontrast oranının önceki kara göre çok daha düşük, sadece ~1200:1 olması anlamına geliyor.

512
cd/m²
480
cd/m²
520
cd/m²
506
cd/m²
537
cd/m²
530
cd/m²
497
cd/m²
498
cd/m²
525
cd/m²
512
cd/m²
480
cd/m²
520
cd/m²
506
cd/m²
537
cd/m²
530
cd/m²
497
cd/m²
498
cd/m²
525
cd/m²

… küçük olmak iyidir

CalMAN Gri Tonlaması

CalMAN Doygunluğu

CalMAN ColorChecker

sRGB’ye göre

P3’e göre

AdobeRGB’ye göre

Güneş altında

Görüntü açıları

Surface Pro 12, Snapdragon X2 Plus (6 çekirdekli) CPU ve en az 16 GB lehimli RAM ile donatılmıştır, ancak 24 GB RAM de seçebilirsiniz.

Surface Pro yalnızca varsayılan Windows güç ayarlarını sunar ve performans testlerimiz için En İyi Performans modunu kullandık.

Yeni Snapdragon X2 Plus (X2P-42-100), altı CPU çekirdeği sunar ve şu ana kadar test ettiğimiz en yavaş X2 çipidir. Pasif soğutma nedeniyle çoklu çekirdek performansı, Surface Laptop 13’e göre daha düşük olsa da performans yine de iyidir. İlginç bir şekilde, sekiz CPU çekirdeği sunan geçen yılın X1P-42-100’üne göre çoklu çekirdek performansı biraz daha zayıftır. Genel olarak CPU performansı pratikte yeterli kalmaya devam ediyor ve güçlü tek çekirdek performansı burada gerçekten yardımcı oluyor. Performans, pil gücü altında da düşmüyor.

… küçük olmak iyidir

Cinebench 2024 CPU Multi Core karşılaştırma
Asus ExpertCenter PN42-BBN200MV (min)

 N200, UHD Graphics Xe 750 32EUs
   …
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IRU9
 Core 5 120U, Iris Xe G7 80EUs
HP 17t-cn500
 Ultra 7 255U, Graphics 4-Core iGPU (Arrow Lake)
NiPoGi CK10
 i5-12450H, UHD Graphics 64EUs
Microsoft Surface Pro 12 2026
 SD X2 Plus X2P-42-100, Adreno X2-45
Acer Aspire Spin 14 ASP14-52MTN-51V5
 Ultra 5 115U, Graphics 4-Core iGPU (Arrow Lake)
MSI Cubi NUC 1M
 Core 7 150U, Iris Xe G7 96EUs
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 15AGP11
 Ryzen AI 5 430, Radeon 840M
   …
(max)

 TR Pro 7995WX, RTX 6000 Ada Generation

Sistem performansı iyidir ve Surface Pro 12 tepkiven bir sistemdir. Kararlılıkla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık, ancak Windows’un ARM sürümünün bazı uygulamalar/oynatmalar ve aksesuarlarla uyumluluk sorunları hâlâ olduğunu unutmamak gerekir. İncelememizde yer alan 256 GB UFS depolama alanı Samsung menşeli olup makul aktarım hızları sunar.

… küçük olmak iyidir

… küçük olmak iyidir

… küçük olmak iyidir

Yeni Adreno X2-45 iGPU, 915 MHz’lik maksimum saat hızıyla sınırlı ve şu ana kadar test ettiğimiz en yavaş sürüm. Geçen yılki modeldeki eski Adreno X1-45’e göre yaklaşık %20 daha hızlı. iGPU, yüksek çözünürlüklü video oynatma da dahil olmak üzere günlük görevler için hâlâ yeterince yeterli olsa da, oyun düşük genel performans düzeyi ile uyumluluk sorunları nedeniyle sorunlu. Oyun oynamak istiyorsanız, Xbox bulut oyunu veya GeForce Now gibi yayın hizmetleri daha iyi seçeneklerdir.

3DMark 11 Performans 5475 puan
3DMark Fire Strike Puanı 4310 puan
3DMark Time Spy Puanı 1559 puan
3DMark Steel Nomad Puanı 413 puan
3DMark Steel Nomad Light Puanı 1811 puan
Yardım
Karşılaştırmalı 3DMark 11
Lenovo IdeaPad Flex-1570 81CA000RUS (min)

 i5-8550U, GeForce MX130
   …
Lenovo ThinkPad P50
 E3-1505M v5, Quadro M2000M
Dell XPS 13 9310 Core i7 4K
 i7-1185G7, Iris Xe G7 96EUs
Dell Inspiron 14 5425 6VPKR
 R5 5625U, Vega 7
Microsoft Surface Pro 12 2026
 SD X2 Plus X2P-42-100, Adreno X2-45
Fujitsu LifeBook E5412A E542AMHAAMDE
 R5 PRO 5675U, Vega 7
Dell XPS 15-9550 i7
 6700HQ, GeForce GTX 960M
Lenovo IdeaPad Y50-70-59441231
 4710HQ, GeForce GTX 960M
   …
NVIDIA GeForce RTX 5090 Founders Edition (max)

 R7 9800X3D, GeForce RTX 5090

… küçük olan iyidir

low med. high ultra
GTA V (2015) 105.6 84.7 37.7 18
Dota 2 Reborn (2015) 110.9 90.7 74.2 65.5
Final Fantasy XV Benchmark (2018) 47.5 24.9 14.1
X-Plane 11.11 (2018) 47.3 36.3 31
Strange Brigade (2018) 108.1 40.3 31.7 26.9
Baldur’s Gate 3 (2023) 19 15.6 13.5 13.2
Cyberpunk 2077 (2023) 21.7 16.8 14.3 12.2

Surface Pro 12, yine pasif soğutmalı bir cihaz; yani fan gürültüsü yok. Ayrıca başka bir elektronik gürültü (örnek: bobin çırpması) da duyulmadı.

… daha düşük değer daha iyi

S yüzey sıcaklıkları genellikle oldukça serindir ve yalnızca küçük tableti gerçekten zorladığınızda belirgin şekilde ısınır. Gerçekleştirdiğimiz dayanıklılık testinde, bazı noktalarda yaklaşık 42-43 derece ölçüm yaptık; bu, farkedilir ancak dikkat dağıtan bir düzeyde değil. Yeni 2026 modeli, bir önceki sürüme göre biraz daha soğuktur. Birleşik CPU/GPU yükü altındaki dayanıklılık testimizde, Snapdragon X2 Plus SoC 33 Watt ile başlar, ancak kısa sürede yaklaşık 8 Watt seviyesinde dengelenir.

CPU/iGPU veri dayanıklılık testi

S yüzey sıcaklığı dayanıklılık testi (ön)

S yüzey sıcaklığı dayanıklılık testi (arka)

… daha düşük değer daha iyi

Stereo hoparlörler ortalama düzeyde ve vuruculuk eksikliği çekiyor; ancak tiz sesler oldukça net, bu da konuşma sesleri için bir avantaj.

(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (86,5 dB)
Bas 100 – 315 Hz
(-) | neredeyse bas yok – ortalamadan ortalama 15% daha düşük
(±) | basın sadakati ortalamadır (önceki frekansa göre 12,8% fark)
Orta frekanslar 400 – 2000 Hz
(±) | yüksek orta frekanslar – ortalamadan ortalama 9,7% daha yüksek
(+) | orta frekanslar sadıktır (önceki frekansa göre 6,1% fark)
Yüksek frekanslar 2 – 16 kHz
(+) | dengeli yüksek frekanslar – yalnızca 4,7% ortalamadan uzak
(+) | yüksek frekanslar sadıktır (önceki frekansa göre 4,5% fark)
Genel 100 – 16.000 Hz
(±) | genel sesin sadakati ortalamadır (ortalama 18% fark)
Aynı sınıf ile karşılaştırma
» Bu sınıfta test edilen tüm cihazların 40%’i daha iyiydi, 7% benzeri, 53% daha kötüydü
» En iyisi 6% farka sahipti, ortalama 20% idi, en kötüsü 57% idi
Tüm test edilen cihazlarla karşılaştırma
» Test edilen tüm cihazların 39%’i daha iyiydi, 8% benzeri, 54%更 kötüydü
» En iyisi 4% farka sahipti, ortalama 23% idi, en kötüsü 136% idi

(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (82,1 dB)
Bas 100 – 315 Hz
(-) | neredeyse bas yok – ortalamadan ortalama 17,4% daha düşük
(±) | basın sadakati ortalamadır (önceki frekansa göre 10,7% fark)
Orta frekanslar 400 – 2000 Hz
(±) | yüksek orta frekanslar – ortalamadan ortalama 5,1% daha yüksek
(+) | orta frekanslar sadıktır (önceki frekansa göre 3,1% fark)
Yüksek frekanslar 2 – 16 kHz
(+) | dengeli yüksek frekanslar – yalnızca 3,6% ortalamadan uzak
(+) | yüksek frekanslar sadıktır (önceki frekansa göre 4,1% fark)
Genel 100 – 16.000 Hz
(±) | genel sesin sadakati ortalamadır (ortalama 15,6% fark)
Aynı sınıf ile karşılaştırma
» Bu sınıfta test edilen tüm cihazların 27%’i daha iyiydi, 4% benzeri, 69%更 kötüydü
» En iyisi 6% farka sahipti, ortalama 20% idi, en kötüsü 57% idi
Tüm test edilen cihazlarla karşılaştırma
» Test edilen tüm cihazların 24%’i daha iyiydi, 5% benzeri, 71%更 kötüydü
» En iyisi 4% farka sahipti, ortalama 23% idi, en kötüsü 136% idi

(+) | hoparlörler nispeten yüksek ses çalabilir (84,9 dB)
Bas 100 – 315 Hz
(±) | azalmış bas – ortalamadan ortalama 11,7% daha düşük
Orta frekanslar 400 – 2000 Hz
(±) | yüksek orta frekanslar – ortalamadan ortalama 6,6% daha yüksek
(+) | orta frekanslar doğrusal (önceki frekansa göre 3,5% fark)
Yüksek frekanslar 2 – 16 kHz
(+) | dengeli yüksek frekanslar – ortalamadan yalnızca 3,9% uzak
(+) | yüksek frekanslar doğrusal (önceki frekansa göre 5,1% fark)
Genel 100 – 16.000 Hz
(+) | genel ses doğrusal (ortalamadan 13,7% fark)
Aynı sınıf ile karşılaştırma
» Bu sınıfta test edilen tüm cihazların 26’sı daha iyiydi, 5’i benzer, 69’u daha kötü
» En iyisi 7% farka sahipti, ortalama 21%, en kötü 130%
Tüm test edilen cihazlarla karşılaştırma
» Tüm test edilen cihazların 16’sı daha iyiydi, 4’i benzer, 81’i daha kötü
» En iyisi 4% farka sahipti, ortalama 23%, en kötü 136%

(-) | çok yüksek sesli olmayan hoparlörler (70,2 dB)
Bas 100 – 315 Hz
(-) | neredeyse bas yok – ortalamadan ortalama 19,8% daha düşük
(±) | bas doğrusallığı ortalamaya yakın (önceki frekansa göre 12,1% fark)
Orta frekanslar 400 – 2000 Hz
(±) | yüksek orta frekanslar – ortalamadan ortalama 5,6% daha yüksek
(±) | orta frekanslar doğrusallığı ortalamaya yakın (önceki frekansa göre 8,7% fark)
Yüksek frekanslar 2 – 16 kHz
(±) | yüksek frekanslar – ortalamadan ortalama 5,5% daha yüksek
(±) | yüksek frekanslar doğrusallığı ortalamaya yakın (önceki frekansa göre 7,6% fark)
Genel 100 – 16.000 Hz
(±) | genel ses doğrusallığı ortalamaya yakın (ortalamadan 28,3% fark)
Aynı sınıf ile karşılaştırma
» Bu sınıfta test edilen tüm cihazların 86’sı daha iyiydi, 3’i benzer, 12’si daha kötü
» En iyisi 6% farka sahipti, ortalama 20%, en kötü 57%
Tüm test edilen cihazlarla karşılaştırma
» Tüm test edilen cihazların 86’sı daha iyiydi, 3’i benzer, 11’i daha kötü
» En iyisi 4% farka sahipti, ortalama 23%, en kötü 136%

(±) | hoparlör ses düzeyi ortalam ama iyi (73 dB)
Bas 100 – 315 Hz
(-) | neredeyse bas yok – ortalam olarak medyandan %22,6 daha düşük
(±) | bas lineeri ortalam (önceki frekansa göre %8,3 fark)
Orta frekanslar 400 – 2000 Hz
(+) | dengeli orta frekanslar – sadece %4,1 medyandan uzak
(±) | orta frekansları lineeri ortalam (önceki frekansa göre %7,8 fark)
Yüksek frekanslar 2 – 16 kHz
(±) | daha yüksek yüksek frekanslar – ortalam olarak medyandan %5 daha yüksek
(±) | yüksek frekansları lineeri ortalam (önceki frekansa göre %8,6 fark)
Genel 100 – 16.000 Hz
(±) | genel ses lineeri ortalam (medyandan %25,6 fark)
Aynı sınıf ile karşılaştırma
» Bu sınıfta test edilen tüm cihazların %79’u daha iyiydi, %5’i benzer, %17’si daha kötü
» En iyisi %6, ortalam %20, en kötüsü %57 farkındaydı
Tüm test edilen cihazlarla karşılaştırma
» Tüm test edilen cihazların %79’u daha iyiydi, %4’i benzer, %17’si daha kötü
» En iyisi %4, ortalam %23, en kötüsü %136 farkındaydı

Yeni ekran, Snapdragon X2 Plus SoC daha verimli olsa da, eski modele göre daha fazla tüketim sağlar ve bu durum pil ömrünü de etkiler. 150 nit parlaklıkta 14 saat, maksimum parlaklıkta ise 8 saatlik bir Wi-Fi pil ömrü kaydettik; bu, önceki modele göre yaklaşık 40 dakika daha kısadır. Maksimum güç tüketimi, stres testimizin başında 52 Watt’a ulaştı, ancak hızla 18-21 Watt’a düştü.

Kapalı / Bekleme 0,13 / 0,4 Watt
Boşta 2,2 / 6,3 / 6,5 Watt
Yük 27,2 / 52,3 Watt
Anahtar:
min: ,
med: ,
max:         Metrahit Energy

* … küçük olan iyidir

Wi-Fi Web Tarama 14s 00dk
Wi-Fi Web Tarama maks. Parlaklık 7s 57dk

Microsoft Surface Pro 12 2026
– 11/03/2026 v8

Andreas Osthoff

Image Model / Review Price Weight Height Display
1.86.2% Microsoft Surface Pro 12 2026
Qualcomm Snapdragon X2 Plus X2P-42-100 ⎘
Qualcomm SD X2 Adreno X2-45 ⎘
16 GB Memory, 256 GB UFS 4.x
List Price: 1239€ 688 g 7.8 mm 12.00″2196×1464220 PPI
IPS
2.85.8% Microsoft Surface Pro 12
Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 ⎘
Qualcomm SD X Adreno X1-45 1.7 TFLOPS ⎘
16 GB Memory, 512 GB UFS 4.x
List Price: 1460€ 1 kg 13 mm 12.00″2196×1464220 PPI
IPS
3.83.7% Microsoft Surface Pro 13 OLED
Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-78-100 ⎘
Qualcomm Adreno X2-85 ⎘
16 GB Memory, 512 GB SSD
List Price: 1899€ 882 g 9.3 mm 13.00″2880×1920266 PPI
OLED
4.78.9% Ninkear S13, 16+1TB
Intel Core Ultra 5 115U ⎘
Intel Graphics 4-Core iGPU (Meteor / Arrow Lake) ⎘
16 GB Memory, 1024 GB SSD
List Price: 859€ 870 g 9.89 mm 13.00″2560×1600232 PPI
IPS
5.78.5% Alldocube iWork GT Ultra
Intel Core Ultra 5 125H ⎘
Intel Arc 7-Core iGPU ⎘
16 GB Memory, 1024 GB SSD
Amazon:
List Price: 799€
870 g 9.89 mm 13.00″2560×1600232 PPI
IPS

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Notebookcheck, her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu standartlaştırılmış yöntemlerle bağımsız olarak değerlendirerek tüm sonuçların karşılaştırılabilir olmasını sağlar. Test yöntemlerini yaklaşık 20 yıldır sürekli geliştiriyor ve bu süreçte sektör standartlarını belirliyor. Test laboruarlarımızda, kaliteli ölçüm ekipmanları deneyimli teknisyenler ve editörler tarafından kullanılıyor. Bu testler çok aşamalı bir doğrulama sürecini içeriyor. Karmaşık derecelendirme sistemimiz, nesnellği koruyan yüzlerce sağlam temelli ölçüm ve kıyaslamaya dayanıyor. Test yöntemlerimiz hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Nikon Z70 Yakında: 41 Megapiksel Sensörle Saniyede 120 Çekim Yapacak →
Kaynak: Notebookcheck ↗Kaynak yazarı: Andreas Osthoff
💻 SayarBilgi Topluluğu

Bu Gelişmeyi Toplulukta Değerlendirin

Haber hakkındaki düşüncelerinizi, donanım deneyimlerinizi ve teknik sorularınızı topluluk üyeleriyle anlık olarak tartışın.

💻 Donanım & Sistem Tavsiyesi Odası →
💬 Topluluk Masası & Tartışma

Bu gelişme hakkında düşüncelerinizi, donanım deneyimlerinizi veya sorularınızı Topluluk Forumumuzda paylaşın.

Foruma Katıl & Yanıtla ➔
Forumda sor / tartış
TOPLULUĞUN SESİ

Söz sizde.

0 yorum

Deneyiminizi, sorularınızı ve katkılarınızı paylaşın. E-posta adresiniz yayımlanmaz.

Sohbete katıl

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz yayımlanmadan önce onay bekleyebilir.

BİR SONRAKİ OKUMA

Merak etmeye devam

Tümünü gör ↗

Neyi merak ediyorsun?

En az 3 karakter yazın.

Keşfet